Beton półsuchy

Istnieje wiele różnych typów kompozytów budowlanych. Zdecydowana większość z różnych rodzajów betonu używana jest na konstrukcje, które wymagają wysokiej trwałości i wytrzymałości. Specyficznym rodzajem kompozytu, jest beton półsuchy, który ma sypką konsystencję i nie nadaje się do np. wylewek.

Betonu półsuchego używa się głównie do stabilizacji gruntu. Można go użyć np. do warstw mających za zadanie utwardzenie podłoża pod posadzki lub przed układaniem fundamentowych ław żelbetowych. Jest relatywnie mniej wytrzymały od tradycyjnych, „płynnych” rozwiązań, jednakże nadal jest to materiał bardzo twardy. Z uwagi na długi proces utwardzania i konsystencję, gotowy, wylany kompozyt jest lekko chropowaty.

Ten rodzaj materiału stosuje się więc najczęściej bezpośrednio na gruncie (z którego będzie pobierał część potrzebnej wody) i nie jest przy tym wymagane używanie szalunków.

Półsuchy beton znajduje swoje zastosowanie przy np.:

  • Utrwalaniu powierzchni gruntów;
  • Stawianiu ogrodzeń i słupów;
  • Przygotowaniu nawierzchni pod kostkę brukową;
  • Wszelkich podbudówkach i małych pracach;
  • Wyrównywaniu i wzmacnianiu obrzeży i krawężników.

Przez swoją formę kompozyt ten potrzebuje zagęszczania mechanicznego, które pozwala na zwiększenie twardości i trwałości.

Rodzaje betonu półsuchego

Występują różne rodzaje tego typu materiału. Niektóre są wykorzystywane przy produkcji elementów prefabrykowanych czy nawierzchni drogowych w technice RRC (z wykorzystaniem kompozytu wałowanego). Specjalny walec wibracyjny pomaga w zagęszczeniu powierzchni, sprasowaniu jej, przy jednoczesnym odkształcaniu warstw zagęszczanych. Kompozyt wałowany wykorzystywany jest do budowy ulic lokalnych, lotnisk czy placów postojowych. Co więcej, półsuchej mieszanki używa się również do produkcji kostek brukowych wibroprasowanych.

Beton półsuchy również podlega specjalistycznym badaniom, które sprawdzają jego klasę wytrzymałości. Nasza firma sprzedaje wyłącznie wysokiej jakości kompozyt, będący idealnym materiałem na powyższe zastosowania. Zapewniamy profesjonalną pomoc oraz transport towaru na miejsce – zadzwoń i dowiedz się szczegółów.